تابان سرویس

علت پاک شدن کانال های تلویزیون چیست؟ + راه حل

یکی از مشکلات رایج در تلویزیون ، پاک شدن کانال های تلویزیون بدون هیچگونه هشداری است که می تواند بسیار آزار دهنده باشد.
دلایل مختلفی برای ایجاد این مشکل وجود دارد که در این مقاله آنها پرداخته شده است، اما اولین کاری که هنگامی که کانال تلویزیون خود را به طور ناگهانی از دست می دهید باید انجام دهید این است که کانال های تلویزیون خود را دوباره اسکن کنید.

دلایل پاک شدن کانال های تلویزیون چیست؟

پاک شدن کانال های تلویزیون ، مشکلی عمومی است و در انواع تلویزیون های ال جی، سامسونگ، اسنوا، دوو، شارپ ، سونی و… دیده می شود و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به آنها می پردازیم .

1. معیوب بودن یا شکستگی آنتن

شکستگی آنتن هوایی یکی از دلایلی است که می ‌تواند دلیل حذف شدن کانال های شما باشد . مراحلی که در زیر ذکر شده است را انجام دهید تا تایید کنید که آیا کانال های از دست رفته واقعا در نتیجه معیوب یا شکستگی آنتن است یا خیر.
اولین قدمی که باید انجام دهید این است که کانکتور آنتن خود را به یک تلویزیون دیگر متصل کنید تا مشخص شود که آیا ایراد از آنتن تلویزیون است یا خیر.
نکته بعدی این است که بررسی کنید آیا آسیب فیزیکی در آنتن وجود دارد یا خیر . زیرا آنتن هنگامی که در معرض هوای بد بیرون قرار می گیرد ممکن است دچار تکان خوردن و شکستگی شود.
در ادامه مطمئن شوید که کابل ها به درستی متصل شده باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که آنتن شما رو به برج پخش باشد و اشیایی آن را مسدود نکرده باشند . در صورتی که متوجه شدید آنتن تلویزیون شما معیوب است باید آن را تعویض کنید.

پاک شدن کانال های تلویزیون
پاک شدن کانال های تلویزیون

2. مشکلات سیگنال

اغلب افراد گزینه “بدون سیگنال” را روی صفحه تلویزیون خود مشاهده می‌کنند و تا زمانی که اقدامی انجام ندهند این گزینه بر روی صفحه تلویزیون باقی می ماند . اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی باعث ایجاد آن می شود؟
عدم سیگنال می‌ تواند نتیجه شرایط آب و هوایی بد مانند باران، باد شدید و مه باشد که می‌ تواند باعث شود تلویزیون هوشمند یا آنتن نصب شده سیگنال خود را از دست بدهد . وجود ساختمان های بلند در اطراف آنتن نصب شده نیز یکی از عوامل از دست رفتن سیگنال در تلویزیون است که در این صورت باید سعی کنید جای آنتن را برای دریافت سیگنال بهتر تغییر دهید.

3. مشکلات تعیین موقعیت آنتن و مرکز پخش

مشکلات مربوط به موقعیت آنتن و مرکز پخش یکی دیگر از دلایل رایج حذف شدن کانال های تلویزیون است. راه درست این است که آنتن را برای دریافت سیگنال های بهتر به صورت مستقیم به سمت مرکز پخش قرار دهید به خصوص اگر آنتن در خارج از خانه قرار گرفته باشد .
در صورتی که آنتن در پشت بام قرار دارد باید بررسی کنید که آیا بصورت مطلوبی نصب شده است یا خیر . یک جابجایی جزئی آنتن می تواند به طور جدی روی کانال های تلویزیون تاثیر بگذارد.

4. مشکلات ایجاد شده در تنظیمات دستگاه

هزاران ارائه دهنده تلویزیون با تنظیمات مختلف وجود دارد . تغییر در تنظیمات تلویزیون می ‌تواند باعث حذف کانال ها شود . در صورتی که گزینه اسکن خودکار در دستگاه شما روشن باشد می تواند بدون اطلاع شما کانال ها را حذف یا اضافه کند.

5. قاطی شدن شماره کانال ها

گاهی اوقات قاطی شدن اعداد کانال ها در تلویزیون با یکدیگر می ‌تواند باعث شود جای برخی از کانال هایی که شماره های خاصی داشته نسبت به جایی که واقعاً در آن نقشه برداری شده اند تغییر کند. این یک مشکل رایج است که معمولاً به صورت خودکار اصلاح می شود.

چگونه مشکل حذف شدن کانال های تلویزیونی را حل کنیم؟

نکته جالب در مورد کانال های تلویزیونی که به صورت مداوم حذف و ناپدید می شوند این است که می توان آنها را بازیابی نمود . در اینجا موارد احتمالی وجود دارد که باید انجام دهید تا از شر حذف شدن ناگهانی کانال ها خلاص شوید.

– تنظیم مجدد دستی

تنظیم مجدد دستی معمولاً با کنترل از راه دور تلویزیون هوشمند انجام می شود . شما می توانید این کار را برای بازیابی کانال های از دست رفته انجام دهید . این کار همچنین به شما این امکان را می دهد تا فرستنده ای را انتخاب کنید که بهترین خدمات را برای منطقه شما ارائه می دهد.
قبل از تنظیم مجدد دستی باید فرستنده که آنتن شما به سمت آن اشاره می کند و شماره کانال آن را بدانید. علاوه بر این با تنظیم مجدد دستی می توانید فرکانس های کانال خود را یکی یکی ذخیره کنید.

– کانال ها را اسکن کنید.

شما می توانید انتخاب کنید که تلویزیون خود را برای کانال ها اسکن کنید و زمانی که تغییرات فرکانس را کشف کرده اید این کار را انجام دهید. اسکن ‌کردن همچنین به رفع مشکل کانال های تلویزیونی که به طور مداوم حذف می ‌شود کمک می‌کند.
به خاطر داشته باشید که اسکن کردن کانال های تلویزیون ممکن است طول بکشد . تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با حوصله در کنار کنترل تلویزیون بنشینید تا اسکن تمام شود.

– بالا بردن آنتن

در حالی که بسیاری از افراد می دانند که تغییر جهت آنتن می تواند چندین مشکل را حل کند اما بسیاری از افراد نمی دانند که ارتفاع آنتن چقدر در این امر نقش دارد . برای مشکل حذف شدن کانال های تلویزیون ، آنتن خود را حدود ۴۰ فوت بالا برده و کانال ها را دوباره اسکن کنید.

– تلویزیون خود را ریست کنید.

در صورتی که کانال های تلویزیونی شما به طور مداوم ناپدید می شوند و مطمئن هستید که این مشکل از ارائه دهنده تلویزیون نیست ، بازنشانی تلویزیون ممکن است مشکل شما را برطرف کند . برای این کار باید دکمه ریست را پیدا کرده و آن را فشار دهید تا تنظیمات تلویزیون ریست شوند.

چنانچه با انجام موارد فوق ، مشکل دستگاه برطرف نشد، لازم است آن را به یک مرکز مجاز تعمیر تلویزیون بسپارید تا نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Don`t copy text!