تابان سرویس

5 دلیل کار نکردن کنترل تلویزیون

اغلب مواقعی پیش می آید که کنترل تلویزیون خراب می‌شود یا از کار میفتد. این مسئله ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد . هر کاربر به راحتی می تواند علت خرابی و کار نکردن کنترل تلویزیون را شناسایی کند اما برای این کار باید تمام موارد را به صورت جداگانه بررسی کند.

علت خراب شدن و کار نکردن کنترل تلویزیون

دلایلی که باعث خراب شدن کنترل از راه دور تلویزیون می شوند، عبارتند از:

1. باتری های کنترل تلویزیون تمام شده است.

اغلب اوقات عملکرد کنترل از راه دور تلویزیون به دلیل کم شدن یا تمام شدن باتری ها متوقف می شود . برای بررسی باتری های کنترل می توانید این باتری ها را در دستگاه دیگری قرار دهید و بررسی کنید که آیا دستگاه کار می کند یا خیر. در صورتی که دستگاه کار نکرد نشان دهنده تمام شدن باتری ها بوده و باید آنها را با باتری های جدید جایگزین کنید.

کار نکردن کنترل تلویزیون
کار نکردن کنترل تلویزیون

2. کنترل تلویزیون دچار آب خوردگی شده است.

هنگامی که کنترل از راه دور تلویزیون دچار آب خوردگی می شود به سرعت از کار میافتد ، حتی اگر مقدار کمی هم آب وارد آن شود . این به دلیل این واقعیت است که کنترل از راه دور تلویزیون از ریز مدار های خاصی تشکیل شده است که پس از تماس مایعات از جمله آب اکسید شده یا حتی می سوزند.
به همین دلیل است که اگر کاربر متوجه ورود آب به کنترل تلویزیون خود شد باید بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهد . در چنین شرایطی توصیه می شود کنترل از راه دور را باز کرده و داخل آن را با دستمال کاغذی کاملاً خشک کنید و مکان های سخت و دور از دسترس را با یک سواب پنبه ای پاک کنید.
اما اگر کاربر متوجه ورود آب به داخل کنترل تلویزیون خود نشد ، تشخیص آن آسان است که بفهمید آیا واقعا این اتفاق افتاده است یا خیر . در این گونه موارد پس از ورود آب یا مایعات دیگر به داخل بدنه کنترل، بسیاری از دکمه ها کار نمی کنند . علاوه بر این آلودگی نیز بر عملکرد کنترل تلویزیون تاثیر منفی می گذارد . به همین دلیل توصیه می‌شود کنترل تلویزیون خود را همیشه تمیز نگه دارید.

3. کنترل دستگاه پس از سقوط یا ضربه خراب شده است.

احتمالاً حداقل یک بار کنترل تلویزیون از دست هر کاربر افتاده و روی زمین سقوط کرده و یا دچار ضربه شده است. با توجه به اینکه تمام ریز مدار های تعبیه شده درون کنترل با کابل های بسیار نازک و ظریف به یکدیگر متصل می شوند بنابراین این دستگاه به ضربه های فیزیکی حساس بوده و در صورت ضربه برخی از این کابل ها ممکن است قطع شوند و دکمه های روی آن به سادگی به فشار دادن پاسخ ندهند.

4. خرابی داخل خود تلویزیون وجود دارد.

علاوه بر خرابی در کنترل از راه دور تلویزیون اغلب موقعیت هایی به وجود می آید که در عملکرد خود تلویزیون خطاهایی رخ می دهد . کاربر می تواند با رعایت نکات زیر بررسی کند که آیا خطا در داخل تلویزیون است یا کنترل تلویزیون. بدین منظور ابتدا باید سعی کنید کنترل از راه دور تلویزیون خود را تغییر دهید اگر پس از تغییر کنترل تلویزیون هنوز سیگنال از کنترل دریافت نمی‌کند به احتمال زیاد مشکل در داخل خود تلویزیون است .
همچنین کاربر می تواند سعی کند کنترل تلویزیون خود برای تلویزیون دیگری استفاده کند . اگر دستگاه دیگر از این کنترل از راه دور سیگنال دریافت کند بدون شک مشکل در تلویزیون است.
اکیداً توصیه می شود که هرگز سعی نکنید خودتان خرابی های تلویزیون را تعمیر کنید، زیرا این دستگاه ها دارای سیستم داخلی بسیار پیچیده ای هستند که تعمیر آنها مستلزم داشتن دانش، مهارت و تجربه زیاد است.

5. تداخلات خارجی

به طور کلی کاربران وجود تداخل خارجی را با وجود مشکلات در تلویزیون اشتباه می گیرند، علی رغم این واقعیت که این نوع خرابی کاملاً با تمام فرآیندهای داخلی دستگاه ارتباط ندارد .نکته اصلی این است که کنترل از راه دور تلویزیون را می توان هم با کمک سیگنال ال ای دی و هم با کمک اشعه مادون قرمز به تلویزیون فرستاد . در هر مورد سیگنال ممکن است به دلیل وجود نویز خارجی خاموش شود.
لازم به ذکر است که چنین مشکلی بسیار نادر است و اغلب کاربرانی که تلویزیون خود را درون آشپزخانه نصب کرده‌اند با آن مواجه می‌شوند و این به دلیل این واقعیت است که لامپ های ال ای دی یا دستگاه های مایکروویو سوسو زن با سیگنال تداخل می کنند. علاوه بر این توصیه می شود از عدم وجود تداخل در مسیر سیگنال اطمینان حاصل کنید ، زیرا در مسیر سیگنال کنترل از راه دور به تلویزیون نباید تداخلی ایجاد شود.

چگونه می توان عمر کنترل تلویزیون را افزایش داد؟

– کنترل تلویزیون باید تا حد امکان از گرد و غبار ، هرگونه آلودگی، روغن یا چربی و مایعات حفظ شود.
– علاوه بر این به شدت توصیه می شود که کنترل تلویزیون را بر روی سطوح کثیف قرار نداده و با دست های کثیف یا مرطوب آن را لمس نکنید.
– برای افزایش عمر کنترل تلویزیون، آن را به طور مرتب تمیز کنید و برای این کار از سواب های پنبه ای که با مایعات الکلی مرطوب شده اند یا با استفاده از دستمال های مرطوب کاملا تمیز کنید.

تابان سرویس

تعمیر تخصصی تلویزیون و مایکروویو با گارانتی

مرکز تعمیر و خدمات انواع تلویزیون های LED  و LCD  ، مانیتور با کمترین قیمت
تعمیر تخصصی انواع مایکروویو ، مایکروفر ، سولاردام در محل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!