تابان سرویس

مگنترون چیست؟ علت و علائم خرابی مگنترون مایکروویو

مگنترون مایکروویو یک قطعه الکترونیکی است که در دستگاه‌های مایکروویو برای تولید امواج مایکروویو به کار می‌رود. این امواج برای گرم کردن و پخت غذا در مایکروویو استفاده می‌شوند. مگنترون از یک لامپ خلاء پرقدرت تشکیل شده است که با استفاده از برهم‌کنش جریان الکترون‌ها با یک میدان مغناطیسی، امواج مایکروویو تولید می‌کند. این امواج در داخل مایکروویو نوسان می‌کنند و باعث گرم شدن مواد غذایی می‌شوند.
مگنترون‌ها در دستگاه‌های دیگری مانند رادارها و سیستم‌های نورپردازی نیز کاربرد دارند. عملکرد مگنترون بسیار مهم است، زیرا بدون آن، مایکروویو قادر به گرم کردن غذا نخواهد بود.

مگنترون مایکروویو چگونه کار میکند؟

همانطور که گفتیم مگنترون، که در دستگاه‌های مایکروویو برای تولید امواج مایکروویو استفاده می‌شود، یک قطعه الکترونیکی است که انرژی الکتریکی را به امواج مایکروویو تبدیل می‌کند. این امواج برای گرم کردن غذا در مایکروویو به کار می‌روند. مگنترون از یک لامپ خلاء پرقدرت تشکیل شده است که با استفاده از برهم‌کنش جریان الکترون‌ها با یک میدان مغناطیسی، امواج مایکروویو تولید می‌کند.
نحوه عملکرد مگنترون به این صورت است که وقتی دستگاه روشن می‌شود، مگنترون از منبع تغذیه دستگاه نیروی الکتریکی دریافت می‌کند. این نیرو باعث افزایش انرژی جنبشی الکترون‌ها در کاتد (واقع در مرکز مگنترون) می‌شود و الکترون‌ها به صورت یک خط صاف به سمت آند حرکت می‌کنند. در این فرآیند، میدان الکتریکی و مغناطیسی همزمان ایجاد می‌شوند، چرا که الکترون‌ها نیز در تلاش هستند تا از کاتد به سمت آند حرکت کنند. با انتقال الکترون از کانال‌های آندی، امواج متساعد می‌شوند و از طریق آنتن مگنترون به محفظه‌ی مایکروویو پرتاب شده و باعث گرم شدن غذا می‌شوند.

مگنترون مایکروویو
مگنترون مایکروویو

برای کار کردن مگنترون به ولتاژ زیادی نیاز است تا فرکانس متناوب ایجاد شده باعث گرم شدن غذا شود. امواجی که مگنترون تولید می‌کند، ممکن است از 1 میلی‌متر تا 30 سانتی‌متر طول داشته باشند و در اثر برخورد این امواج با سطوح با انرژی جنبشی ایجاد شده میان مولکول‌ها باعث گرم شدن غذا می‌شوند.

علت سوختن مگنترون مایکروویو

سوختن مگنترون در مایکروویو می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.
1. آهنربای لامپ مگنترون: اگر آهنربای داخل لامپ مگنترون دچار ایراد یا شکستگی شود، این قطعه نمی‌تواند عملکرد صحیح داشته باشد و دچار سوختگی خواهد شد.
2. نازل اشعه مگنترون: احتمال دارد سوختگی یا خرابی در نازل اشعه مگنترون نیز باعث بروز این مشکل شود که نیاز به بررسی و رفع خواهد داشت.
3. سیم کشی مربوط به مگنترون: ممکن است سیم کشی مربوط به مگنترون دچار اختلالاتی شود که باید برطرف گردد.
است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد. برای تعمیر یا تعویض مگنترون، توصیه می‌شود با تعمیرکار تماس بگیرید .

علائم خرابی مگنترون مایکروویو

علائم خرابی مگنترون در مایکروویو می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• استشمام بوی سوختگی: اگر بوی سوختگی از مایکروویو احساس شود، ممکن است نشانه‌ای از خرابی مگنترون باشد.
• شنیدن صداهای غیرعادی: صدای سوت یا صداهای دیگر غیرمعمول از دستگاه می‌تواند به دلیل مشکل در مگنترون باشد.
• جرقه زدن داخل مایکروویو: اگر پس از روشن کردن مایکروویو جرقه‌هایی دیده شود، ممکن است مگنترون دچار مشکل شده باشد.
• گرم نکردن غذا: اگر مایکروویو روشن می‌شود اما غذا گرم نمی‌شود، ممکن است مگنترون خراب باشد.

تعمیر و تعویض مگنترون مایکروویو در کرج

تابان سرویس مرکز تخصصی تعمیر مایکروفر است و برای تعمیر و تعویض مگنترون مایکروویو در کرج نیز می توانید با تابان سرویس تماس بگیرید تا در کمترین زمان نسبت به اعزام تکنسین به محل و تعمیر دستگاه اقدام شود.

تابان سرویس

تعمیر تخصصی تلویزیون و مایکروویو با گارانتی

مرکز تعمیر و خدمات انواع تلویزیون های LED  ، LCD  ، QLED
تعمیر تخصصی انواع مایکروویو ، مایکروفر ، سولاردام در محل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *