تابان سرویس

7 علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون + راه حل

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون منحصر به برند خاصی نیست و تقریبا در همه تلویزیونها ممکن است اتفاق بیفتید(ال جی ، سامسونگ، اسنوا، ایکس ویژن، سونی ،دوو ، تی سی ال ، هایسنس و… ) که در این مطلب به دلایل شایع و راه حل های آن می پردازیم .

اکنون تقریباً تمام خانه ها دارایی تلویزیون هستند . زیرا توسط این دستگاه می توان تمام اطلاعات را به سرعت دریافت نمود و همچنین می ‌توان برنامه های سرگرم کننده را تماشا کرد . انواع مختلفی از تلویزیون در مدل های متفاوت وجود دارد از تلویزیون های لوله اشعه کاتدی گرفته تا تلویزیون های هوشمند. همه تلویزیون های ال ای دی، ال سی دی، پلاسما و غیره دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و ممکن است پس از مدتی دچار مشکلاتی شوند. خاموش شدن خود به خودی تلویزیون یکی از این مشکلات شایع است که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد.

دلایل خاموش شدن خود به خود تلویزیون چیست؟

1.قطعی برق

تمام تلویزیون ها دارای یک کابل برق هستند که کابل اصلی تلویزیون برای روشن کردن دستگاه است. اگر این کابل قطع شود ، تلویزیون به طور خود به خودی و ناگهانی خاموش می ‌شود.
این مسئله ممکن است به دلیل ضربه یا جابجایی و خارج شدن از پریز برق اتفاق افتاده و یا ممکن است قطعی برق وجود داشته باشد. برای رفع این مشکلات باید قسمت های اصلی کابل تلویزیون را بررسی کنید اگر دوشاخه شل شده است می توانید دوباره آن را به پریز وصل کنید. اما ابتدا مطمئن شوید که برق وصل است.

2. متصل نبودن تلویزیون به آنتن

علت دوم خاموش شدن خود به خود تلویزیون عدم اتصال تلویزیون به آنتن است. با این حال اکثر تلویزیون ها تصویری تیره و تار یا رنگی نمایش می دهند . این می‌ تواند به دلیل باد که جریان کابل از تلویزیون به آنتن را قطع می کند ، باشد . حتماً قسمت کابل آنتن را چک کنید اگر قطع شده است دوباره آن را به آنتن وصل کنید و سعی کنید تلویزیون را روشن کنید . اگر تصویر ظاهر می‌شود اما تار است می توانید جهت آنتن را تغییر دهید و بهترین سیگنال را جستجو کنید . از آنجایی که کیفیت آنتن بر کیفیت تلویزیون تاثیر می گذارد قبل از خرید آنتن تلویزیون در انتخاب آن دقت کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون
علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

3. خراب شدن تلویزیون

صدمات زیادی به تلویزیون وارد می شود که ممکن است باعث خاموش شدن خود به خودی دستگاه شوند . به طور کلی این مسئله ممکن است به دلیل اینکه قطعات تلویزیون دارای مشکلاتی مانند شل شدن لحیم کاری در اثر ضربه، فرسودگی قطعات یا گرم شدن بیش از حد تلویزیون به دلیل روشن ماندن برای مدت زمان طولانی باشد. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار ماهر و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

4. فعال بودن تنظیمات تایمر تلویزیون

در حال حاضر تقریبا تمام تلویزیون های مدرن موجود در بازار دارای یک ویژگی داخلی هستند که به شما این امکان را می ‌دهند تا تلویزیون را در هر زمان معین روشن یا خاموش کنید . اگر متوجه شدید که تلویزیون به صورت خود به خودی روشن یا خاموش می شود ممکن است به دلیل فعال بودن تنظیمات تایمر روی تلویزیون باشد . بنابراین باید از غیر فعال بودن این گزینه اطمینان حاصل کنید.
بسیاری از افراد این گزینه را به طور تصادفی فعال می‌کنند یا فراموش می کنند که آن را خاموش کنند.

5. اتصال وای فای را قطع کنید

معمولاً تلویزیون های هوشمند دارای ویژگی وای فای هستند که می توانند به اینترنت متصل شوند و افراد می توانند با این گزینه پخش آنلاین را تماشا کنند . این تلویزیون ها همچنین به طور کلی به یک دستیار هوشمند مانند (SmartThings, Alexa, or Google Home.) متصل هستند. ممکن است به طور تصادفی تلویزیون را با دستیار هوشمند متصل به تلفن خاموش کنید. برای فهمیدن می‌توانید با خاموش کردن اتصال وای فای، آن را امتحان کنید یا می توانید با جدا کردن کابل برق تلویزیون و راه اندازی مجدد ، آن را امتحان کنید، به این ترتیب تلویزیون سیستم را مجددا راه اندازی می کند.

6. ویژگی HDMI-CEC را در تلویزیون خاموش کنید

ویژگی HDMI-CEC یک قابلیت است که تلویزیون را به دستگاه های دیگر مانند پلی استیشن یا سی پی یو متصل می کند.
شما می‌توانید با اتصال این ویژگی تمام فعالیت های تلویزیون مانند خاموش کردن آن را کنترل کنید.
این ویژگی در تلویزیون خود را بررسی کنید و اگر روشن است آن را خاموش کنید تا تلویزیون شما توسط دستگاه‌های دیگر کنترل نشود.

7. کم بودن باتری کنترل از راه دور دستگاه

اگر باتری کنترل از راه دور کم است، ممکن است باعث شود که کنترل از راه دور سیگنال اشتباهی ارسال کند . باتری آن را با باتری نو تعویض کنید تا مشکل حل شود، سپس سعی کنید دوباره تلویزیون را با کنترلی که باتری نو در آن جایگزین شده است، روشن کنید.

چنانچه با راهکارهای فوق ، مشکل برطرف نشد ، لازم است تلویزیون خود را جهت عیب یابی به یک تعمیرگاه تخصصی تلویزیون بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Don`t copy text!